Aktuálna situácia na našom vs. Európskom realitnom trhu

Aktuálna situácia na našom vs. Európskom realitnom trhu

16. novembra

Kúpa bytu je veľká investícia a to hlavne v posledných rokoch. Ceny nehnuteľností rastú v Európe a aj vo svete. Zaujímavým ukazovateľom je cena za m2 bytu s porovnaním s priemernou výškou platu v danom štáte. V ktoróm európskom štáte je bývanie najmenej dostupné?

Najdrahšie bývanie v Európe:

Ceny bytov na Slovensku sú vysoké. Máme jedny z najdrahších bytov v Európe (v porovnaní cien za m2).

Najviac za m2 bytu zaplatíte v Rakúsku, Francúzsku, Nemecku a Anglicku. Nasleduje Holandsko, Česká republika a Slovinsko. Najnižšie ceny za m2 bytu sú v Bulharsku. A pokiaľ by sme obrátili pozornosť k cenám bytov vo svete, vysoký nárast cien zaznamenali nehnuteľnosti v Kanade a USA. Dokonca podľa štúdií vzrástli ceny bytov vo vyspelých krajinách za posledných 10 rokov o viac ako 65 %.

Cena bytov však nie je sama o sebe určujúcim faktorom. Je potrebné vzhliadnuť obstarávanie bývania k finančným prostriedkom, ktoré majú obyvatelia k dispozícii. Ukazovateľom môže byť výška priemerného platu a porovnanie s cenou priemerného bytu.

Vývoj na európskom realitnom trhu:

Za minulý rok vzrástla cena bývania najviac v Maďarsku. Prudko rástli ceny bývania tiež v Nemecku a Holandsku. Vysoký nárast cien zaznamenali byty aj u nás na Slovensku či v Českej republike. K poklesu cien bytov došlo napríklad v Nórsku.

Z európskych krajín je najmenej dostupné bývanie v Srbsku, nasleduje Slovensko.

Slovensko je na nelichotivých prvých priečkach v nedostupnosti bývania. V našej krajine by sme podľa indexu museli mať, ako kupujúci, k dispozícii až 10.6 ročných priemerných platov, aby sme sa dostali k vlastnému bývaniu. Zlú situáciu majú podľa ukazovateľov aj v Českej republike. Kde kupujúci potrebujú ohromných 12.2 priemerných ročných platov na kúpu bytu. Najlepšie sa nové bývanie obstaráva v Írsku, Belgicku, kde stačia približne 4 ročné platy. Ak sa pýtate o aký byt ide, tak Vás možno sklamem. Tieto štatistiky berú do úvahy nákup štandardného bytu o rozlohe 70 metrov štvorcových a nejde o novostavbu, aj keď to cena bytu v porovnaní s ročnými platmi môže naznačovať.

4

 

Nízke sadzby hypoték tlačí ceny nehnuteľností hore

Ako na Slovensku, tak aj v Českej republike je získanie hypotekárneho úveru pomerne jednoduché a lacné. Cena úverov sa dlhodobo pohybuje pod hranicou inflácie, čo nahráva nákupom investičných nehnuteľností, kedy sa hypotekárny úver spláca výnosom z prenájmu. Tým tiež klesá počet vhodných nehnuteľností pre bývanie.

V rámci európskej únie je Slovensko v prevej trojke s najvýhodnejšími úrokovými sadzbami spolu s Fínskom a Portugalskom. Zmena úrokových sadzieb by sa mala meniť v prvom alebo druhom kvartáli budúceho roku. Zatiaľ ale platí, že úrokové sadzby sa pohybujú okolo 1,03 % a výnos z investičného bytu je okolo 5 až 9 percent ročne. To znamená, že aj v prípade zaobstarania investičného bytu na hypotekárny úver, nadobudne investor nemalé zhodnotenie kapitálu.  

1_11_obrazok  

Vytvorené v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉRA

Tomawell s.r.o. © 2025

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti
spracovaním osobných údajov