Akým spôsobom môžem vysporiadať pozemok, v ktorom som podielový spoluvlastník?

Akým spôsobom môžem vysporiadať pozemok, v ktorom som podielový spoluvlastník?

26. marca

V prípade, že ste podielovým spoluvlastníkom nejakej nehnuteľnosti, môžete sa dostať do situácie, kedy budete chcieť vysporiadať tento pozemok. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete postupovať pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, pričom vo väčšine prípadov je preferovaná dohoda medzi všetkými spoluvlastníkmi.

Podľa ust. § 137 a nasledujúceho Občianskeho zákonníka má každý podielový spoluvlastník právo na vyporiadanie svojho podielu. Najprv by ste sa mali pokúsiť dohodnúť so všetkými ostatnými spoluvlastníkmi. Ak ide o vyporiadanie nehnuteľnosti, dohoda musí byť písomná a mala by byť zaevidovaná aj v katastri nehnuteľností.

Ak medzi spoluvlastníkmi nedôjde k dohode, vyporiadanie môže vykonať súd na návrh niektorého zo spoluvlastníkov. V tomto prípade súd zohľadňuje veľkosť podielov a účelné využitie veci. Prihliada aj na faktory ako je zveľaďovanie, starostlivosť a využívanie spoločnej veci. V prípade vyporiadania môže súd vec reálne rozdeliť podľa výšky podielov, ak je to možné technicky aj zo strany povahe veci. Pri reálnom rozdelení nehnuteľnosti je potrebné vypracovať aj geometrický plán, ktorý tvorí samostatnú súčasť rozsudku.

Okrem rozdelenia veci podľa podielov alebo jej reálneho rozdelenia existujú aj ďalšie spôsoby vyporiadania. Jedným z nich je prikázať vec jednému alebo viacerým spoluvlastníkom, čím sa stáva ich výlučnými vlastníkmi, a ostatných podielových spoluvlastníkov vyplatiť podľa výšky ich podielov. Pri tomto spôsobe prihliada súd aj na prípadné násilné správanie jedného z podielových spoluvlastníkov voči ostatným.

Ďalšou možnosťou je predaj spoločnej veci a rozdelenie získaných prostriedkov medzi spoluvlastníkov podľa podielov. Tento spôsob sa uplatňuje v prípade, keď žiadny zo spoluvlastníkov nemá záujem nadobudnúť vec do výlučného vlastníctva. Vo výroku rozsudku sa určuje, že podielové spoluvlastníctvo sa zruší predajom veci, čo znamená, že vec ostáva vo spoluvlastníctve až do jej predaja.

Treba však zdôrazniť, že existuje výnimka z povinnosti vyporiadať podielové spoluvlastníctvo. V prípade, keď súd zistí, že existujú dôvody hodné osobitného zreteľa, môže sa rozhodnúť nezrušiť a nevyporiadať spoluvlastníctvo. Tieto dôvody sa zvyčajne týkajú subjektívnych okolností a súd ich posudzuje individuálne pri každom prípade.

Pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva je dôležité dbať na to, aby všetci zainteresovaní spoluvlastníci mali rovnaké právo a možnosti zapojiť sa do rozhodovania. Riešenie sporov ohľadom vyporiadania môže byť časovo náročné a finančne nákladné, a preto je vždy najlepšie usilovať sa o dohodu medzi všetkými zúčastnenými stranami.

 

Ak sa nachádzate v situácii podielového spoluvlastníctva a potrebujete poradiť, ako najlepšie postupovať pri jeho vyporiadaní, neváhajte ma kontaktovať. S radosťou vám poskytnem odborné poradenstvo a pomôžem nájsť najvhodnejšie riešenie pre vašu situáciu. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom kontaktov na mojej webovej stránke.

Vytvorené v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉRA

Tomawell s.r.o. © 2025

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti
spracovaním osobných údajov