Kúpa pozemku: Na čo si treba dávať pozor

Kúpa pozemku: Na čo si treba dávať pozor

31. mája

Ste na krok od splnenia svojho sna a kúpy vlastného pozemku. Avšak, predtým než sa pustíte do hľadania a kúpy pozemku, je dôležité si uvedomiť, na čo všetko si treba dávať pozor. V tomto článku vám poskytnem užitočné rady a tipy, na čo si dávať pozor a skutočnosti, ktoré nemusia byť na prvý pohľad viditeľné.

 

  1. Zisťujte informácie o pozemku

Pred kúpou pozemku je dôležité o ňom zistiť čo najviac informácií. Zistite, či je pozemok v súkromnom vlastníctve, či sa na pozemok neviažu ťarchy, záložné práva, plomby a prebiehajúce konania.

Zistite, či je pozemok v zóne, ktorá umožňuje výstavbu. Každá obec na Slovensku s počtom obyvateľov nad 2000 musí mať spracovaný územný plán obce, z neho môžu vyplývať viaceré obmedzenia pre budúcu stavbu. Ak je napríklad pozemok zapísaný ako poľnohospodárska pôda (orná pôda, vinica, záhrada...) a je v nezastavanom území obce, potom je dôležité aby bol v územnom pláne zahrnutý k výstavbe rodinných domov (IBV) v opačnom prípade takýto pozemok nie je možné považovať za stavebný pozemok.

Zistite, či sú na pozemku nejaké obmedzenia, ako napríklad prístupová cesta, či cez danú parcelu nie sú vedené nie na prvý pohľad viditeľné siete, ktoré by mohli znemožňovať výstavbu titulom ochranných pásiem (podzemný plynovod, elektroinštalácie, vodovod, kanalizačné rozvody, závlahové potrubie a iné). Preverte si aj iné ochranné pásma ako ochranné pásmo ciest, železníc, pohrebísk, letiska a iné. V niektorých prípadoch môže byť výstavba obmedzená, prípadne aj neprípustná do určitej vzdialenosti.

Taktiež si preverte otázku ohľadne vedenia inžinierskych sieti, tu sa oplatí obrátiť priamo na správcov sieti ako sú vodárenská spoločnosť, elektrárne (distribúcia), plynárne.

Zistite tiež obmedzenia z nedostatočnej kapacity existujúcich sieti ako verejný vodovod, kanalizácia, elektrické vedenie, plynovod a prípadne ďalšie siete. Nemožnosť napojenia sa na niektorú zo sietí však nemusí znamenať nutne väčší problém. V mnohých oblastiach je možné nahradiť neexistujúce pripojenie na verejnú kanalizáciu žumpou, vodovod studňou a plyn teoreticky nie je nevyhnutný pokiaľ sa bude nehnuteľnosť vykurovať elektrickým kotlom.

Je dôležité zistiť aj informácie o susedoch a ich plánoch na výstavbu.

  1. Skontrolujte všetky dokumenty

Je dôležité skontrolovať všetky dokumenty týkajúce sa pozemku. Zistite, či je pozemok v katastri evidovaný správne a či sú všetky dokumenty platné. Skontrolujte aj všetky zmluvy a dohody, ktoré sa týkajú pozemku. Ak máte pochybnosti o platnosti dokumentov, poraďte sa s právnikom alebo realitným maklérom.

 

  1. Zistite si financovanie

Je dôležité zistiť si, ako financovať kúpu pozemku. Existuje niekoľko možností, ako financovať kúpu pozemku, ako napríklad hypotéka alebo úver. Zistite si, aké sú podmienky a úrokové sadzby u rôznych bánk a finančných inštitúcií. Porovnajte si ponuky a zvoľte si tú najvýhodnejšiu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o kúpe pozemku, odporúčam vám kontaktovať ma. Som realitná  maklérka s mnohoročnou praxou a rada vám pomôžem s kúpou pozemku či predajom pozemku.

Kontaktujte ma na mojej webovej stránke a splňte si svoj sen o vlastnom pozemku.

Vytvorené v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉRA

Tomawell s.r.o. © 2025

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti
spracovaním osobných údajov