Znovuotvorenie dedičského konania: Ako postupovať a prečo je dôležité vyriešiť všetky nehnuteľnosti

Znovuotvorenie dedičského konania: Ako postupovať a prečo je dôležité vyriešiť všetky nehnuteľnosti

25. apríla

Dedičské konanie je kľúčový proces, v ktorom sa rozdeľuje majetok zosnulého medzi jeho dedičov. V ideálnom prípade by mal tento proces pokryť všetok majetok zosnulého, vrátane nehnuteľností. No často sa stáva, že niektoré nehnuteľnosti či pozemky nie sú zahrnuté do pôvodného dedičstva, či už z dôvodu chyby, neznalosti dedičov alebo zlyhania evidencie. V takýchto prípadoch je nevyhnutné znovuotvoriť dedičské konanie, aby sa tieto nehnuteľnosti mohli riadne rozpoznať a rozdeliť medzi dedičov.

Kedy je potrebné znovuotvoriť dedičské konanie?

Znovuotvorenie dedičského konania je potrebné vtedy, keď sa po uzavretí pôvodného konania zistí, že zosnulý vlastnil ďalší majetok, ktorý nebol súčasťou dedičstva. Najčastejšie ide o pozemky alebo nehnuteľnosti, o ktorých dedičia nevedeli, alebo ktoré neboli správne evidované v katastri nehnuteľností.

Typické dôvody na znovuotvorenie dedičstva zahŕňajú:

  • Chyby v katastri – pozemky môžu byť nesprávne zapísané alebo umiestnené v inom katastrálnom území, ktoré dedičia nezaznamenali.
  • Neznalosť dedičov – dedičia nevedia o existencii všetkého majetku zosnulého, napríklad ak ide o staršie pozemky či podiely na nehnuteľnostiach.
  • Chyba v pôvodnom dedičskom konaní – niektoré nehnuteľnosti mohli byť prehliadnuté alebo nesprávne identifikované notárom.

Ak sa objaví nový majetok, je nutné požiadať o znovuotvorenie dedičského konania, aby sa tento majetok mohol rozdeliť medzi dedičov podľa právnych pravidiel.

 

Postup pri znovuotvorení dedičského konania

Znovuotvorenie dedičského konania sa začína podaním návrhu na súd, ktorý pôvodné dedičské konanie viedol. Dedičia musia poskytnúť dôkazy o novom majetku – napríklad list vlastníctva, katastrálne údaje alebo iné relevantné dokumenty, ktoré potvrdzujú, že majetok patrí do dedičstva.

 

Čo sa stane, ak dedičské konanie nebude znovu otvorené?

Ak dedičia nepožiadajú o znovuotvorenie dedičstva a nehnuteľnosť zostane zapísaná na zosnulého, môže sa stať, že takáto nehnuteľnosť prejde do správy Slovenského pozemkového fondu (SPF).

Podľa zákona o pozemkovom fonde môže SPF prevziať správu nad nehnuteľnosťami zosnulého, ak zostanú nezahrnuté do dedičského konania po 10 rokoch od smrti pôvodného vlastníka. SPF potom spravuje tieto nehnuteľnosti v súlade s verejným záujmom, čo znamená, že dedičia stratia právo s majetkom disponovať alebo ho prevádzať na iné osoby.

Ak sa teda nehnuteľnosť neprededí v rámci dedičstva, SPF môže začať s jej správou. To môže dedičom spôsobiť stratu kontroly nad majetkom, ktorý by im inak právom patril.

 

Prípad z praxe

Riešila som nedávno prípad, kde v pôvodnom dedičskom konaní z roku 2016 neboli zahrnuté všetky pozemky. Dediči o týchto pozemkoch nevedeli, pretože sa nachádzali v inom katastrálnom území a ich existencia nebola preverená. Po objavení nových listín bolo nevyhnutné otvoriť dedičské konanie znovu. Ak by sa to nebolo stalo, pozemky by prešli do správy Slovenského pozemkového fondu.

 

Záver a odporúčanie

 Znovuotvorenie dedičského konania je dôležitým procesom, ak po uzavretí dedičstva objavíte ďalšie nehnuteľnosti alebo majetky. Ak sa dedičia nepostarajú o riadne prededenie, hrozí, že majetok prejde pod správu Slovenského pozemkového fondu, čo by mohlo spôsobiť komplikácie a stratu dedičských práv.

 

Ak sa nachádzate v situácii, kde ste objavili dodatočný majetok po zosnulom, alebo ak dedičské konanie nebolo dokončené správne, neváhajte sa na mňa obrátiť. Riešim podobné prípady a pomôžem vám s celým procesom tak, aby sa majetok riadne rozdelil medzi dedičov a predišlo sa právnym komplikáciám so Slovenským pozemkovým fondom.

Vytvorené v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉRA

Tomawell s.r.o. © 2025

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti
spracovaním osobných údajov